ایران نیروی ویژه برای کمک به اسد به سوریه اعزام کرد

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

ایران حمایت خود را از رژیم بشار اسد با اعزام 150 تن از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سوریه برای کمک به رژیم در مقابله با مخالفان که قصد سرنگونی آنرا دارند، شدت بخشیده است.

مقامات اطلاعاتی غرب می گویند: محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران شخصاً اعزام این افسران با تجربه را تصویب کرد تا اطمینان یابد رژیم بشار اسد، متحد مهم منطقه ای این کشور با تهدیدی که بقای آن را هدف قرار داده است، سالم بماند.

علاوه بر این، ایران صدها تن از تجهیزات نظامی از جمله تفنگ، راکت و توپ را از طریق کریدور هوایی بین تهران و دمشق به آن کشور ارسال داشته است. مقامات اطلاعاتی باور دارند که افزایش کمک های ایران دلیل افزایش تاکتیک های رژیم اسد در قرار دادن نیروهای مخالف در موضع تدافعی است.

در چند هفته گذشته نیروهای طرفدار اسد، حملات تهاجمی را با آغاز یک سری عملیات به خوبی هماهنگ شده علیه مواضع مخالفین در دمشق و حلب آغاز کردند. عملیات حمایت از اسد توسط "قاسم سلیمانی" فرمانده نیروی ویژه سپاه قدس که مسئول عملیات برون مرزی است، هدایت می شود. تصمیم به افزایش کمک های ایران به سوریه پس از اینکه وزیران سوریه و داماد اسد در حمله انتحاری در مقر فرماندهی امنیتی این کشور همراه با تعدادی از فرماندهان امنیتی، کشته شدند، اتخاذ گردید.

در ماه ژوئیه افسران سپاه پاسداران در پروازهایی که به صورت چارتر و با اجازه ای که از دولت عراق دریافت داشته بودند، به دمشق می روند. گفته شده است که تجهیزات نظامی ایران از همین طریق به سوریه ارسال شده است.

گروه مخالفان ایرانی همچنین ادعای می کنند بخشی از ایرانیان که توسط مخالفان دولت سوریه به گروگان گرفته شدند، بخشی از نیروی 150 نفره سپاه قدس هستند که برای حمایت از اسد به آن کشور اعزام شده اند.

سخنگوی شورای ملی مقاومت ایران ادعا کرد که تعدادی از گروگان های که در اختیار مخالفان دولت سوریه قرار دارند، فرمانده لشکر و سرهنگ هستند که سال ها تجربه خدمت در سپاه پاسداران را دارند.

یکی از مقامات امنیتی غرب گفت: "ایران یک تصمیم استراتژیک برای دخالت عمیق در بحران سوریه گرفته است. ایرانی ها نیاز مبرم برای بقای مهمترین متحد منطقه ای خود دارند و ثمره دخالت ایران درحال نتیجه دادن است."

روز گذشته در بمباران یک منطقه جنوب دمشق که منطقه سکونت جامعه فلسطینی است دستکم 20 نفر کشته شد. طرفداران اسد، پناهندگان فلسطینی ساکن در پایتخت را متهم به جانبداری از مخالفان می کنند و با حمله مکرر به اردوگاه یرموک نسبت به این امر واکنش نشان می دهند.

حمایت ایران از نیروهای طرفدار دولت سوریه بویژه در تأمین سلاح و مهمات نقش حیاتی در حمله متقابل دولت علیه نیروهای شورشی داشته است که چند هفته پیش تهدید کرده بودند پایتخت را در اختیار خواهند گرفت.

موضع ایران در قبال سوریه با طرح این نگرانی که هر گونه تغییر در دمشق، حمایت ایران از حزب ا... نیروی شیعه که مورد حمایت ایران است به مخاطره خواهد انداخت، تقویت شد.

رژیم اسد به ایران اجازه داده است که اسلحه و تجهیزات به حزب ا... در جنوب لبنان برای حفظ وضع  مقاومت در برابر اسراییل ارسال شود. آیت ا... ها  نگران آن هستند که هرگونه تغییری در سوریه ممکن است این خط تدارکات را قطع کند. مقامات اطلاعاتی باور دارند که تعدادی از فرماندهان که از ایران ه به سوریه اعزام شده اند دارای تجربه کار کردن با حزب ا... را در لبنان داشته اند.

دیلی تلگراف

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید