هشدار اسرائیل و نگرانی ها از حمله به ایران

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

 بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز گذشته تلاش های امریکا و انگلیس را برای بازداشتن اسرائیل از حمله به ایران را نادیده گرفت و گفت هیچ طرفی "حق اخلاقی" ندارد تا اسرائیل را از اقدام علیه تهدید مرگبار باز دارد.

اظهارات نخست وزیر اسرائیل به دنبال سفر مخفیانه یکی از مقامات انگلیسی بود که در آن پیام دیوید کامرون نسبت به حمله اسرائیل به تأسیسات هسته ای ایران هشدار داده شده بود.

نتانیاهو خواستار آن است که امریکا "خط قرمزی" را برای ایران ترسیم کند که در صورت ادامه برنامه هسته ای با خطر جنگ مواجه خواهد شد. او نگران انست که ایران در حالیکه برنامه هسته ای ایران ادامه دارد، در حال خریدن زمان باشد.

نتانیاهو در واکنش به این به واشنگتن فشار وارد می کند تا ضرب الاجلی را برای حل دیپلماتیک اختلافات قرار دهد.

بنظر می رسد هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا روز دوشنبه این خواسته وی را نادیده گرفته است. وی آشکارا گفت که امریکا برای ایران ضرب الاجلی را تعیین نمی کند.

آقای نتانیاهو روز گذشته واکنش تندی نشان داد و گفت تحت این شرایط هیچ کس نباید انتظار آن را داشته باشد که اسرائیل را منتظر بماند.

نتانیاهو گفت: "جهان به اسرائیل می گوید که صبر کند چرا که هنوز زمان باقی است و من سؤال می کنم برای چه باید انتظار کشید؟ تا چه زمانی؟ آنهاییکه در جامعه جهانی قرار دارند و از تعیین ضرب الاجل برای ایران امتناع می ورزند، هیچ حق اخلاقی ندارند که در برابر اسرائیل چراغ قرمز قرار دهند".

نتانیاهو هشدار داد که این رویکرد تنها ایران را تشویق می کند. اگر ایران بداند که خط قرمز و ضرب الاجلی وجود ندارد، چه خواهد کرد؟ دقیقا همان کاری را انجام می دهد که امروز در حال انجام آنست، ادامه کار بلامانع برای بدست آوردن قابلیت ساخت سلاح هسته ای و از آن نقطه برای تولید بمب اقدام خواهد کرد.

لحن نخست وزیر اسرائیل نگرانی ها را در مورد اینکه اسرائیل به یک عملیات یک طرفه دست خواهد زد، افزایش داده است.

شماری از ناظران تهدید نتانیاهو برای حمله به ایران را توخالی می بینند و بر این باور هستند که  اسرائیل دارای گزینه نظامی مناسبی در این زمینه نیست. آنها این نظر را دارند که هدف اصلی نتانیاهو آنست که اطمینان یابد، قدرت های امریکا و اروپا فشار بر ایران را با افزایش تحریم ها به حداکثر خود برسانند.

بهر حال تهدید وی به اندازه کافی برای دیوید کامرون جدی تلقی شد تا وی یکی از مقامات ارشد خود را به اسرائیل برای انتقال نگرانی خود روانه کند.

منابع خبری تأیید کردند که این مقام که نام وی هنوز افشا نشده است، در هفته پیش با نتانیاهو دیدار کرده است.

گروه دیپلماتیک انگلیس در اسرائیل و دفتر نخست وزیر اسرائیل از نظر دادن در این زمینه خودداری کردند.

رویکرد سخت نتانیاهو موجب ناخشنودی واشنگتن شده است. رسانه های اسرائیل روز گذشته ادعا کردند که رئیس جمهور امریکا درخواست آقای نتانیاهو برای دیدار در جریان اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل را که قرار است اواخر  این ماه برگزار شود، رد کرد. یک مقام اسرائیلی که نام وی عنوان نشد گفته است که کاخ سفید گفته است که رئیس جمهور وقتی را برای دیدار ندارد.

تامی ویتور سخنگوی آقای اوباما این گزارش را رد کرد و گفت انها در زمان واحد در نیویورک نخواهند بود. وی در مورد اینکه نتانیاهو آماده است تا به واشنگتن سفر کند تا با اوباما در انجا دیدار کند، سخنی نگفت.

دو رهبر داری روابط با تنش هستند که در یکی از دیدارها،  نتانیاهو در دفتر رئیس جمهور امریکا در مورد اهمیت حمایت امریکا از اسرائیل به اوباما درس داد.

مقامات رسمی دولت اوباما هم چنین استیصال  خود را از اینکه نتانیاهو بطور مستمر انها را برای ادامه موضع گیری سرسختانه علیه تهران، تحت فشار قرار می دهد، پنهان نمی دارند.

امریکا بر این اعتقاد است که امکان بهره گیری از دیپلماسی برای حل اختلاف بر سر برنامه هسته ای، پیش از آنکه  ایران به قابلیت ساخت سلاح هسته ای دست یابد، هنوز وجود دارد.لئون پانتا  وزیر دفاع امریکا گفت زمان رسیدن ایران به این توانمندی اندکی بیش از  یکسال است. وی به تلویزیون سی بی اس گفت: "ما نیروها را در محل داریم که نه تنها از خود دفاع کنیم بلکه انها را نیز از ساخت سلاح هسته ای باز داریم".

 دیلی تلگراف

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید