اسرائیل بر حفظ منافع در برابر ایران اصرار می ورزد

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

بنیامین نتانیاهو در کشمکش علنی اخیر خود با دولت اوباما بر سر ایران از موضع دولت خود دفاع کرد و گفت تصمیم اسرائیل از بازداشتن ایران به دستیابی به سلاح هسته ای وزنه بیشتری از دیگر منافع ملی اش دارد.

وی روز گذشته گفت: "من تأکید می کنم که حفاظت از منافع ملی  فقط در شرایط آسان نیست، بلکه آزمایش حقیقی در هنگامی است که با دوستان اختلاف نظر وجود داشته باشد، حتی اگر آن دوست، بهترین باشد."

نتانیاهو گفت: "توقف برنامه هسته ای ایران بزرگترین منفعت اسرائیل است." این اظهارات در واکنش به انتقادات به عمل آمده از موضع سرسختانه وی و تبادل مواضع تند و اختلاف بر انگیز  با دولت اوباما بیان شد.

نتانیاهو با فشارهایی از طرف واشنگتن و دیگر پایتخت های اروپایی بر سر خودداری از حمله به تأسیسات هسته ای ایران، پس از بیانیه نخست وزیر انگلیس  و دیگر مقامات عالیرتبه مواجه است.

اما رهبران اسرائیل در متقاعد کردن امریکا برای وضع علنی ضرب الاجل برای برنامه هسته ای ایران که از آن نباید بگذرد و گرنه با اقدام نظامی مواجه خواهد شد، با شکست مواجه شد.

نتانیاهو در یک حمله استتار شده به امریکا گفت: "آنهاییکه از قرار دادن خط قرمز در برابر ایران خودداری می کنند حق ندارند که در برابر اسرائیل چراغ قرمز قرار دهند."

کشمکش پیش آمده، نگرانی هایی را در اسرائیل به وجود آورده است که این اختلافات بیشتر خواهد شد و شماری از تحلیل گران اسرائیلی هشدار داده اند که باراک اوباما در صورت انتخاب مجدد حمایت کمتری را از دولت یهودی به عمل خواهد آورد. هم چنین این نگرانی وجود دارد که تلاش های دیپلماتیک که برای منزوی کردن ایران با هدف برچیدن برنامه هسته ای آن کشور  صورت می گیرد در اثر اختلاف بین اسرائیل و متحدان غربی اش از بین برود.

چنین دیده می شود که مقامات اسرائیلی، اختلاف با امریکا را کم اهمیت جلوه می دهند و عنوان می دارند که آقای اوباما و نتانیاهو روز سه شنبه با همدیگر تلفنی گفتگو کردند.

کاخ سفید در بیانیه ای گفته است دو کشور در تصمیم خود برای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته ای متحد هستند. هر دو طرف نیز این گزارش را که اوباما تقاضای آقای نتانیاهو را برای دیدار رد کرده است، نفی کردند.

بهر حال تلاش در لحظه های  اخیر دولت نتانیاهو برای محدود کردن صدمه های وارد شده  به روابط بین تل آویو و واشنگتن در قانع کردن تحلیل گران و رهبران حزب مخالف نتانیاهو با شکست مواجه شد.

ایتمار رابین ویچ سفیر پیشین اسرائیل در واشنگتن که در حال حاضر در انستیتو بروکینگ در امریکا فعالیت می کند، گفت: "البته که این وضعیت یک بحران است. اگر نخست وزیر اسرائیل از رئیس جمهور در آستانه انتخابات به انتقاد بر خیزد که ایران یک موضوع مهمی است، پس این یک وضعیت غیر معمولی است. "

وی همانند دیگر تحلیل گران تأکید می کرد که روابط بین امریکا و اسرائیل قوی باقی خواهد ماند اما هم چنین هشدار داد که نخست وزیر اسرائیل برای حفظ روابط شخصی صدمه خورده خود با رئیس جمهور امریکا با مشکل مواجه خواهد شد. "اگر اوباما دوباره انتخاب شود، نتانیاهو با چالش عمده ای برای بازسازی روابط مواجه خواهد شد. این امر دشوار اما قابل دسترس خواهد بود."

انتقاد نتانیاهو از نزدیکترین متحد اسرائیل هم چنین موجب انتقاداتی در پارلمان شد که در آن شامول   موفاز رهبر حزب مخالف کادیما، دخالت اخیر وی را مورد بحث قرار داد  و گفت: "مشکل اسرائیل نیست، مشکل شما هستید، آقای نخست وزیر."

"شما کسی هستید که هیچکس باورتان ندارد. این قضاوت شماست که آنها را به دردسر انداخته است و تنها شما هستید که خط قرمز قرار داده اید."

اما حامیان نتانیاهو تأکید می کنند که وی در افزایش فشار بر جامعه بین المللی محقّ است. زالمان  شوال، سفیر پیشین اسرائیل در امریکا که یکی از نزدیکان نخست وزیر می باشد گفت: "به عنوان رهبر اسرائیل، نتانیاهو تهدید موجودیت ما را می بیند. بنابراین او احساس می کند که در موضع درستی برای طرح ان در افکار عمومی است. من فکر می کنم، دولت اوباما به این ارزیابی رسیده است که انتقاد از ناتوانی آن در تعیین خط قرمز برای ایران فقط  از طرف اسرائیل و حزب جمهوریخواه متوجه آنان نیست."

فایننشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید