رسانه های انگلیس , واکنش جهان اسلام به ساخت فیلم توهین آمیز

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

واکنش مردم کشورهای اسلامی نسبت به فیلم اهانت آمیز علیه پیامبر اکرم (ص) که در امریکا تولید شده است در روزنامه های انگلیس انعکاس گسترده ای یافته است.

درگیری پیش آمده در مصر، آزمایش حسن نیت مصر در برابر امریکا می باشد، عنوان مقاله روزنامه فایننشیال تایمز است که در آن نوشته شده است تلاش امریکا برای بنای روابط مستحکم با حکومت مصر که جنبش اخوان المسلمین ان را اداره می کند با اولین آزمایش حقیقی خود در سایه حمله ای است که سفارت امریکا در قاهره با ان مواجه شده است.

با وجود اینکه در آغاز همه توجه ها به سمت و سوی کشته شدن سفیر امریکا در بنغازی جلب شد، در واقع مشکل سیاسی بزرگ تأثیر حوادث همراه با هرج و مرج بر روابط میان واشنگتن و قاهره است. روابط دو جانبه بین دو دولت امریکا و مصر تنها به دلیل اهمیت مصر در منطقه خاورمیانه سرنوشت ساز نیست. بلکه به این دلیل که مصر نمونه ای از چگونگی رویکرد امریکا با احزاب اسلامی برآمده از انتخابات پس از بهار عربی است، اهمیت دارد.

خشم مردمی که جهان اسلام در اعتراض به فیلمی که راز و رمزهایی در پس آن وجود دارد به گفته فعالان اجتماعی و شخصیت های فرهنگی درخواست شماری از اسلام گرایان را نسبت به شدت سنجیدن محدودیت های آزادی بیان در قانون اساسی مصر که قرار است به تصویب رسد، تقویت کرده است.

مسئولان امریکایی و شماری از تحلیل گران بر این اعتقاد هستند که خویشتن داری نسبی مرسی که از محکوم کردن حمله به سفارت امریکا در مصر، معترضان را تشویق کرده است، که این امر ممکن است به اقدامات خشونت آمیز بیشتری علیه ایالات متحده امریکا منجر شود.

اما مسئولان امریکایی نیازمند بنای روابط قوی با قاهره با هدف تشویق عناصر بیشتر میانه رو در جنبش اخوان المسلمین و   اطمینان از حمایت مستمر از معاهده صلح بین مصر و اسرائیل هستند.

با وجود پشتیبانی شماری از رهبران کنگره در ارتباط باز با اخوان المسلمین همانند سناتور جمهوریخواه ماکین ، هنوز حسن نیت برخورد واشنگتن با این جنبش شکننده است و ممکن است در اثر اعمال خشونت آمیز خاورمیانه که به منافع امریکا در خاورمیانه آسیب می رساند، زیان ببیند.

اما روزنامه گاردین بر این باور است که مرسی به دلیل تحرک کند خود در حمله به سفارت امریکا در قاهره با انتقاد مواجه است.

ریان بلاک در مقاله ای در این زمینه می نویسد: "مرسی تلاش می کند تا خشم امریکا را با تعهد خود نسبت به حمایت از سفارت های خارجی فرو نشاند."

تحلیل این روزنامه بر این محور استوار است که مرسی رئیس جمهور مصر برای کاهش آسیب های وارد آمده به روابط حساس امریکا و مصر متعهد شد از سفارت های خارجی در قاهره در شبی که جنبش اخوان المسلمین اعتراضات جدیدی را به فیلم توهین آمیز پیامبر اکرم (ص) خواستار شده است، حمایت کند.

مرسی به دلیل حرکت کند خود در مورد حمله به سفارت امریکا در قاهره و به دلیل درخواست از سفارت مصر در واشنگتن برای تحت تعقیب قرار دادن تولید کنندگان فیلم در امریکا قبل از اظهار نظر در مورد حمله به سفارت امریکا در قاهره، مورد انتقاد قرار گرفته است.

درگیری های خشونت آمیز در مجاورت سفارت امریکا در روز چهارشنبه و اوایل روز پنجشنبه افزایش یافت.

مرسی در روز پنجشنبه خطاب به مردم مصر گفت: "از همه می خواهم که قوانین مصر را زیر پا نگذارند و به سفارتخانه ها حمله نکنند. هر کسی که به پیامبر ما اهانت کرد، محکوم و اعتراض می کنم اما بر ماست که از مهمانان خود و بازدیدکنندگان خارجی حمایت کنیم."

این روزنامه می افزاید بسیاری از ناظران از آینده روابط امریکا و مصر ابراز نگرانی می کنند. از هنگام سرنگونی حسنی مبارک رئیس جمهور سابق مصر و انتصاب مرسی که عضوی از جنبش اخوان المسلین به عنوان اولین رئیس جمهور منتخب مصر شاهد دوره پر از راز و رمزی است. نگرانی در زمانی افزایش یافت که باراک اوباما رئیس جمهور امریکا گفت: "فکر نمی کنم این امکان وجود داشته باشد که انها را متحد بخوانم در عین حال آنها را  دشمن نیز بر نمی شمارم. آنها حکومت جدیدی را تشکیل داده و تلاش برای ادامه مسیر خود دارند."

این روزنامه می افزاید این نظر بی تفاوتی از رئیس جمهوری صادر می شود که سالانه دو میلیارد دلار به مصر کمک می کند که بخش اعظم ان تجهیزات نظامی است.

گاردین می نویسد این تلاش وجود دارد که در روابط با امریکا تنش زادیی شود که در این زمینه حزب سلفی خود اعلام کرد که از تظاهراتی که قرار است روز جمعه برگزار شود، خارج خواهد شد و جنبش اخوان المسلمین نیز گفت که اعضای ان ساکت در خارج از مساجد خواهند ایستاد و به طرف میدان تحریر و یا سفارت امریکا که در نزدیکی از آن قرار دارد، حرکت نخواهند کرد.

در عین حال محمود حسین دبیر کل اخوان المسلمین از "مجموعه های کوچکی" که پرچمی مشابه پرچم القاعده را به جای پرچم امریکا در سفارت این کشور برافراشتند، انتقاد کرد.

وی گفت این کار 20 نفر و نه صدها تن بود. این دلیل بر آنست که تعدادی از گروه ها در امریکا و مصر، مایل هستند که روابط این دو کشور را بر هم زنند.

خیرت شاطر معاون جنبش اخوان المسلمین نیز در تویتر گفت: "از اینکه هیچ کس از اعضای سفارت آسیب ندید، ابراز خوشحالی می کنم ." وی هم چنین ابراز امیدواری کرد که روابط امریکا و مصر بهبود یابد و این بحران را پشت سر گذارند. اما در پایگاه عربی زبان اخوان روی تویتر و اینترنت این عنوان به چشم می خورد که "مصری ها برای دفاع از پیامبر قیام کردند."

گاردین می نویسد سفارت امریکا در قاهره و در پاسخ به تعارف به زبان انگلیسی ( خیرت شاطر) نوشت، خیلی ممنون. اما به همین مناسبت یاد آور می شویم که آیا از آنچه که در سایت شما به زبان عربی چاپ شده است، اطمینان پیدا کرده اید؟ امیدواریم که بدانید که ما آنرا نیز می خوانیم.

اما روزنامه ایندپندنت که اعتراض ها و حمله به سفارت امریکا را نیز پوشش داده است می نویسد حمله به کنسولگری امریکا در لیبی قتل سفیر امریکا و سه تن از کارکنان کنسولگری ممکن است نتیجه نفوذ امنیتی خطرناک و پیوسته باشد.

این روزنامه می نویسد مسئولان امریکایی بر این اعتقاد هستند که این حمله از پیش برنامه ریزی شده بود چرا که قرار بود دیدار سفیر امریکا از مقر کنسولگری محرمانه باقی بماند.

دولت اوباما در حال حاضر در لیبی با بحرانی مواجه است و اینکه مدارک محرمانه ای در کنسولگری امریکا ناپدید شده و خانه ای که در آن کارکنان کنسولگری پناه گرفته بودند، هدف حملات خمپاره قرار گرفته است. چنانچه دیگر پناهگاه هایی که قرار است کارکنان کنسولگری امریکا در ان پناه گیرند، دیگر امن به شمار نمی آیند.

این روزنامه می افزاید شماری از اسناد ناپدید شده حاوی نام افراد لیبیایی بود که با سفارت امریکا همکاری می کردند. این امر زندگی انها را در مخاطره قرار می دهد، چنانچه اسناد دیگر ناپدید شده مربوط به قراردادهای نفتی بود.

این روزنامه می نویسد وزارت امور خارجه امریکا به اطلاعاتی دست یافته است که نشان از آن دارد که کنسولگری ان کشور در بنغازی و سفارت ان در قاهره 48 ساعت پیش از آنکه معترضان به ان حمله کنند، مورد تهاجم قرار گرفته بود. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید