کارشناسان نظامی ایران در سوریه حضور دارند

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

ایران برای نخستین بار تأیید کرد که بخشی از نیروهای ویژه این کشور برای حمایت از دولت بشار اسد و شکست شورشیان در سوریه حضور دارند. ایران هم چنین هشدار داد که اگر کشور عرب متحدش مورد حمله قرار گیرد، آن کشور  نیز به صورت نظامی درگیر خواهد شد.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک پیام روشن در ادامه کمک به بشار اسد، گفت: تعدادی از نیروهای ویژه یگان های  قدس در سوریه هستند. وی جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نداد و اعلام کرد این حضور به معنی حضور نظامی نیست. این یک واکنش بی پرده از طرف ایران  در پاسخ به ادعا های مستمر غرب و اسرائیل مبنی  بر اینکه ایران فعالانه از رژیم اسد در جنگ خونین 18 ماهه خود کمک می کند، بود.

اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل که جایگزین کوفی عنان شده است، روز شنبه     با اسد در دمشق دیدار کرد اما هشدار داد که پیشرفت کُند خواهد بود و شکاف بین مخالفان و دولت زیاد است.

وی گفت: "بحران خطرناک است و بدتر می شود و این یک تهدید برای مردم سوریه، منطقه و   جهان است."

گزارش ها حکایت از ان دارد که نیروهای دولتی با شورشیان در حالیکه شلیک توپ و تیراندازی در حلب، حمص و دیر الزور جریان دارد، در حال نبرد هستند. واحد هماهنگی محلی گزارش داد که 103تن در روزشنبه  کشته شده اند و مخالفان تعداد کشته ها را 115 تن گزارش داده اند.

بر اساس گزارش سازمان ملل حدود 20 هزار نفر تا کنون در سوریه کشته شده اند اما آمار مخالفان این رقم را نزدیک به 30 هزار تن ذکر می کند.

پذیرش وجود نیروهای سپاه در سوریه نشان از ان دارد که چگونه قیام سوریه تبدیل به صحنه نبرد رقابت های منطقه و بین المللی شده است.

عربستان سعودی، قطر و ترکیه نیروهای مخالف مسلح را تجهیز می کنند در حالیکه امریکا، انگلیس و فرانسه از اسد خواسته اند تا از قدرت کنار رود اما تنها تجهیزات غیر جنگ افزاری محدود به مخالفان اسد تقدیم کرده است.

روسیه و چین به طور مکرر قطعنامه های سازمان ملل علیه سوریه را وتو کرده اند. نیروی قدس که شامل عناصر ویژه نیروهای سپاه، نیروهای جمع آوری اطلاعات و کمک هاست به رهبر انقلاب   آیت الله خامنه ای پاسخگو می باشد.

این نیرو به طراحی عملیات در داخل عراق پس از سقوط صدام حسین متهم شده استد. جعفری گفت: نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی "کمک های اطلاعاتی و مشورتی" در اختیار سوریه قرار می دهند.

مقامات رسمی انگلیس می گویند ایران تجهیزات کنترل  آشوب و چگونگی سرکوب معترضین را به سوریه داده است. برای مثال چگونه پر کردن محله ها  از نیروهای نظامی است. ایران هم چنین به تقویت نیروهای اطلاعات رژیم سوریه و افزایش توانمندی های آن از طریق استفاده از اینترنت، شبکه تلفنی و ارسال  پیامک کمک می کند.

جعفری گفته است که اگر سوریه مورد حمله نظامی قرار گیرد، ایران  به کمک نظامی برای حمایت از آن اقدام خواهد کرد ولی این به شرایط وابسته است.

ژنرال هم چنین  گفته است تنگه هرمز که یک سوم نفت جهان از آن عبور می کند، در صورتیکه ایران مورد حمله قرار گیرد، هدف مشروعی برای تهران خواهد بود. "اگر جنگ در منطقه اتفاق بیفتد و ایران در آن درگیر شود، طبیعی است که تنگه هرمز و هم چنین بازار با مشکلاتی مواجه شود. امریکا مواضعی قابل دسترس در نزدیکی ایران دارد که در تیر رس موشک های ما قرار دارد. ما قابلیت دیگری نیز داریم که به حمایت از جمهوری اسلامی   برخواهند آمد."

ابراهیمی در دمشق هم چنین با چهره های برجسته مخالفان دیدار کرد. حسن عبد العتیم سخنگوی شورای هماهنگی ملی گفت به اخضر ابراهیمی گفته است که از تلاش های وی برای پایان دادن به خشونت ها و کشتن، فراهم کردن دارو و مراقبت ها و آزادی زندانیان حمایت خواهد کرد.

اما سرهنگ عبدالجبار فرمانده شورای نظامی ارتش آزاد در حلب پیش بینی کرد که مأموریت ابراهیمی با شکست مواجه خواهد شد چرا که وی هیچ چیزی را برای عرضه به آنهایی که می جنگند، ارائه نداده است.

گاردین 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید