نتانیاهو تلاش می کند تا اوباما را به خاطر ایران تحت فشار قرار دهد

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل خواسته خود از امریکا را برای قرار دادن خط قرمزی برای ایران به خاطر برنامه هسته ای ان کشور، بار دیگر تکرار کرد. اظهاراتی که به نظر می رسد تیرگی بیشتری را به رابطه وی با اوباما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری امریکا به همراه خواهد داشت.

نتایاهو در مصاحبه ای با یک شبکه تلویزیونی امریکایی که به مناسبت سال نو یهودی برگزار شد، خواسته خود از امریکا را مبنی بر اینکه به طور روشن استفاده از گزینه نظامی را به جای انکه به ایران فرصت پیشرفت  برنامه هسته ای ایران را بدهد، اعلام کند.

نتانیاهو به "ان بی سی" گفت: "شما باید هم اکنون خط قرمزی را در برابر انها قرار دهید، قبل از انکه دیر شود." وی هشدار داد که ایران در بهار آینده در آستانه توانمندی تولید سلاح هسته ای خواهد بود.  وی همچنین قتل سفیر امریکا در لیبی و برنامه هسته ای ایران را به هم مرتبط می بیند.  وی گفت :"ایران توسط رهبرانی که به طور غیرقابل باور فناتیک هستند، اداره می شود این همان فناتیسمی است که شما در حمله به سفارت امریکا می بینید. شما می خواهید که این فناتیک ها سلاح هسته ای داشته باشند؟

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا و لئون پانتا وزیر دفاع امریکا هر دو درخواست نتانیاهو را برای وضع خط قرمز برای ایران رد کردند.

لئون پانتا در مصاحبه ای با نشریه فارین پلیسی، نتانیاهو را متهم کرد که تلاش می کند امریکا را در کنج قرار دهد. وی گفت: رئیس جمهور امریکا، نخست وزیر اسرائیل و یا هر کشور دیگری مجموعه ای از خط قرمزها را در اختیار ندارند که تصمیمات آنها را شکل دهد.  "آنچه که انها در اختیار دارند، حقایقی است که به انها در مورد کشورها  داده می شود و آنها بر اساسا این اطلاعات در مورد اقدام مورد نیاز با توجه به شرایط، موجود به ارزیابی ان می پردازند. این دنیای حقیقی است. خط قرمز یک مناقشه سیاسی است که با آن تلاش می شود افراد را در کنج قرار دهند."

کلینتون هفته گذشته به طور آشکار به رادیو بلومبرگ گفت: "ما خط قرمزی قرار نمی دهیم."    این روزنامه می افزاید، اختلاف وقتی که مقامات اسرائیلی افشا کردند که رئیس جمهور امریکا تقاضای دیدار نتانیاهو را در پایان ماه رده کرده است، عمیق تر شد که نشان از یک ضربه مستقیم داشت. مقامات کاخ سفید این موضع را رد کردند.

گمانه زنی هایی در واشنگتن وجود دارد که نتانیاهو تلاش می کند از انتخابات ریاست جمهوری امریکا برای اینکه اوباما موضع تندتری را نسبت به ایران اتخاذ کند، استفاده کند.

نتانیاهو نتوانست که پیش فرض خود را به میت رومنی  رقیب اوباما جا اندازد که گفته بود وی از گزینه نظامی علیه ایران استفاده خواهد کرد. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید