تحریم های جهانی دلیل کمبود شیر خشک در ایران

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

 اگر شما در ایران باشید و فرزند شما به دلیل حساسیت به شیر خشک نیاز داشته باشد، در این صورت شما یک مشکل جدی خواهید داشت. تحریم ها هزینه های واردات را افزایش داده است و کمبود در بازار جان بسیاری از کودکان را در خطر قرار داده اس تحریم های اقتصادی که علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده، ممکن است که برنامه هسته ای ایران را هدف قرار داده باشد، اما این تحریم ها پیش از همه تأثیر بزرگی را بر زندگی مردم عادی گذاشته است، بویژه تأثیری که تحریم ها بر داروخانه ها داشته است.

در هفته های اخیر، ایرانی ها از افزایش قیمت شیر خشک که قیمت آن از 60 هزار ریال به 120 هزار ریال رسیده است، شکایت می کنند.

گزارش شده است، تولید شیر خشک محلی در بازار به وفور وجود دارد اما شیر خشک رژیمی یا شیرهای مناسب کودکان با حساسیت که از خارج وارد می شود، متناسب با تقاضای آن  نیست.

دولت در این زمینه اقدام به تعیین سهمیه کرده است و بر اساس نظر روزنامه همشهری این کمبود ناشی از بحران ارزی در کشور است. ارزش ریال در ماه گذشته به حداقل بهای خود رسید که پایین ترین میزان در تمام دوره های گذشته بوده است.

اقدام های تنبیهی علیه بانک های ایرانی که آنها را از سیستم بانکی بین المللی قطع کرد و همچنین تحریم هایی تجاری موجب شد که شماری از کالاها همچون داروها که در لیست سیاه نبودند، متأثر شود.

براساس نوشته همشهری، محمد کاظم پور کاظمی معاون انجمن داروخانه های ایران گفت: "متأسفانه توزیع شیر خشک رژیمی با وجود افزایش قیمت در وضعیت مناسبی قرار ندارد و مردم در یافتن آن با دشواری مواجه هستند.

سعید جمال وفایی، یکی دیگر از مقامات رسمی این انجمن گفت: "شیر خشک همانند دیگر محصولات در کشور از بازار ارز متأثر شده است."

یک مادر در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت: "دخترش را به دلیل نبود شیر خشک به بیمارستان برده است". وی گفت: "دخترم اسهال داشت و ما باید شیر خشک ویژه ای را برای او پیدا می کردیم. ما تمام داروخانه ها را به دنبال یافتن آن بودیم ولی تمام داروخانه ها هر آنچه که از این شیر خشک داشتند، به فروش رسانده بودند."

یکی دیگر از مادران به بی بی سی گفت: "شیر خشک برای فرزند من حیاتی است. مقامات رسمی می گویند: شیر خشک دیگر در بازار وجود ندارد. داروخانه ها می گویند: آنرا ندارند. من هنگامی که فرزندم به دلیل گرسنگی گریه می کند، چه باید بکنم؟"

در اواسط ماه اکتبر، یک سازمان خیریه هشدار داد که تحریم های غرب واردات دارو و تجهیزات بیمارستان را متأثر کرده و جان میلیون ها تن را در مخاطره قرار داده است. بیمارانی که از ناراحتی هایی همچون بیماری های هموفیلی و سرطان رنج می برند، بیشتر متأثر شده اند.

در آغاز ماه جاری روزنامه نیوریوک تایمز گزارش مشروحی را انتشار داد که در آن نوشته بود چگونه بر واردات تجهیزات پزشکی و دارو تأثیر گذاشته است. از جمله داروهای همچون هرسپتین، که در آمریکا تولید می شود. از دیگر داروهای که گفتگو می شود بازار ایران با کمبود آن مواجه است واکسن کزاز است.

  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید