برنده درگیری اسراییل و حماس کیست؟

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

ایان بلاک، نویسنده خاورمیانه ای روزنامه گاردین در مقاله ای به تحلیل نبرد و آتش بس بین اسرائیل و حماس پرداخته است و در این زمینه می نویسد: آتش بس بین اسرائیل و حماس بر قرار شد، اما چه اهدافی تحقق یافت؟

حماس می گوید: خواسته هایش اجابت شد، چنانکه رهبران اسرائیل می گویند: اهداف خود را بر آورده کردند.

طرف های درگیر  در شرایطی که در مذاکرات برای دستیابی به توافق تحت فشار شدید قرار داشتند، تلاش کردند  که آنچه را که مورد توافق قرار گرفته است، مثبت تصور کنند. این همان امری است که در آتش بس حاصل شده بین اسرائیل و حماس روی داده است.

از نظر بلاک یکی از مهم ترین بندهایی موافقتنامه، موافقت اسرائیل به پایان دادن به عملیات ترور و حمله به شهر غزه است. در مقابل حماس نیز از حملات به مناطق مرزی اسراییل  دست برخواهد داشت.

از نظر نویسنده این بند از موافقتنامه، حماس را ملزم می کند تا برتری خود را بر دیگر گروه های بیشتر تندرو فلسطینی همچون جهاد اسلامی، تحمیل کند. موضوعی که حماس قادر به انجام آن نیست، چنانکه تعهدات کتبی به سرعت قابل نقض است.

از دیگر بندهای مهم موافقتنامه بازکردن گذرگاه ها و فراهم کردن زمینه عبور افراد و کالاها به غزه می باشد. این موافقتنامه در عین حال زمان اجرای بندهای مورد توافق را مورد اشاره قرار نداده است.

وی می نویسد: آنچه که بیشتر جلب توجه می کند، نبود هیچگونه تعهدی از جانب مصر نسبت به کنترل ارسال اسلحه به غزه از طریق تونل های زیر زمینی نشده است. هر چند که اسرائیل تأکید کرده است که از مصر و جامعه بین المللی می خواهد قاچاق اسلحه را متوقف کند اما عدم دستیابی به چنین بندی موجب انتقاداتی در داخل اسرائیل خواهد شد.

بلاک در ادامه می نویسد: جای تعجب ندارد که حماس اعلام پیروزی کند. بویژه که این جنبش توانست از موشک های بلندبرد برای زدن تل اویو و دیگر شهرهای اسرائیلی استفاده کند. این یک برتری استراتژیک کوتاه مدت است، اما این موجب سنگین تر شدن کفه حماس در مقابل چهارمین ارتش قوی جهان نخواهد شد.

از نظر بلاک، برنده اصلی اتش بس بین اسرائیل و غزه محمد مرسی رئیس جمهور مصر است. وی با مهارت کامل توانست بین همبستگی با حماس و منافع ملی- راهبردی مصر توازن برقرار کند و در تحقق آتش بس، موفق شد. این امر زمینه ایفای نقش منطقه ای را به مصر می دهد. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید