پنجره برای دیپلماسی هسته ای باز است، اما نه برای مدتی طولانی

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

بازرسان سازمان انرژی هسته ای بین المللی می گویند: ایران ممکن است بزودی سرعت غنی سازی اورانیوم را افزایش دهد که این امر یافتن توافق بر سر برنامه هسته ای ایران را بسیار ضروری می کند.

آژانس بین المللی هسته ای، دیده بان هسته ای سازمان ملل در آخرین گزارش فصلی خود به هیئت عمومی که در روز چهارشنبه انتشار یافت، جزئیات فنی برنامه هسته ای ایران را به سفرای حاضر در آژانس در شهر وین ارائه کرد.

این گزارش همراه با عکس هایی بوده است که موضوع را برای حاضران روشن تر می کرد. در این جلسه همچنین سفرای حاضر پرسش هایی را از "هرمن ناکارکس" رئیس پادمان آژانس مطرح  کردند، که وی نیز در مقابل برداشت های خود را در پاسخ به سئوالات بیان می کرد.

پیام مهمی که دیپلمات های غربی در این گردهمایی به آن رسیدند، آن بود که ایران تنها چند روز باتزریق گاز هگزافلوراید به چهار ابشار سانتریفیوژ نصب شده در سایت غنی سازی فردو که در زیر کوه قرار دارد، فاصله دارد.

این ابشارها که هر کدام دارای 174 سانتریفیوژ است، کار با خلاء را که آخرین مرحله آزمایش پیش از تزریق گاز هگزافلوراید است، آغاز کردند.

برداشتی که از این جلسه توجیهی به دست آمده، آن بود که اغلب ابشارها جدید به تولید اورانیوم غنی شده 20 درصد خواهند پرداخت. این سطح از غنی سازی از عمده ترین نگرانی های اصلی گسترش تسلیحات هسته ای است که منجر به تنش بین المللی با ایران بر سر برنامه هسته ای شده است.

ایران در شش ماه گذشته به طور متوسط 14 تا 15 کیلوگرم اورانیوم در سطح 20 درصدی  تولید می کرد. در حال حاضر ایران دارای ذخیره 135 کیلوگرمی است.

این در حالی است که اسرائیل این ذخیره را 240 کیلوگرم می داند که برای ساخت یک کلاهک هسته ای کافی است. این خط قرمزی است که اسرائیل اعلام کرده اگر ایران از آن بگذارد به اقدام نظامی برای توقف کردن آن دست خواهد زد. اگر سانتریفیوژ های چهار آبشار جدید به خوبی کار کنند و اورانیوم را به خوبی به چرخش در آورند، تولید ماهانه ایران از اورانیوم غنی شده20 درصد به 25 کیلوگرم خواهد رسید که ایران در چهار ماه و نه هفت ماه به خط قرمز تعیین شده، خواهد رسید.

در نیمه اول سال، ایران بخشی از اورانیوم 20 درصد تولیدی خود را به سوخت تبدیل کرد و آنرا از ذخیره خود خارج کرد. در ماه اگوست ایران 96 کیلوگرم را با این هدف از ذخیره بیست درصدی خارج کرد که به این ترتیب از لحاظ تئوری داشتن اورانیوم غنی سازی کافی برای تولید بمب را از میان برداشت. مقامات اسرائیلی ادعا می کنند، دست نزدن به حمله نظامی علیه ایران در سال جاری به دلیل اقدام تهران در این زمینه بوده است.

خبر بد آنست که ایران در سه ماه گذشته، هیچ بخشی از اورانیوم غنی سازی شده 20 درصد را به سوخت تبدیل نکرده است، پس در نتیجه ذخیره آن افزایش یافته است. یک خبر تا اندازه خوب در گردهمایی روز چهارشنبه آن بوده است که به نظر می رسد که وقفه ایجاد شده در تولید سوخت تنها به دلایلی کاملاً فنی بوده است.

بنظر می رسد، کارخانه ساخت سوخت اصفهان که پودر اورانیوم را به قرص سوخت تبدیل می کند، دچار نقص فنی شده است و این مانع کم شدن ذخیره سوخت 20 درصد بوده است.

اگر مشکل مرتفع شود، اورانیوم 20 درصد ذخیره شده می تواند دوباره به اصفهان برده شود و به قرص سوخت تبدیل شود که در نتیجه ذخیره اورانیوم ایران کاهش خواهد یافت، اما متوقف نخواهد شد.

در حالیکه خط قرمز اعلام شده در حال برجسته تر شدن است، بنظر می رسد پایتخت های کشورهای غربی از اژانس بین المللی خواهند خواست تا هر سه ماه به صورت منظم و سریع  آنها را در جریان تحولات برنامه هسته ای ایران قرار دهند.

نهایت امر آنست که پنجره دیپلماسی که با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باز شده بود، دوباره باسرعت بیشتری در حال بسته شدن است.

همه طرف ها در انتظار نتیجه انتخابات 6 نوامبر بودند تا جهت سیاست آمریکا روشن شود. این باور وجود دارد که دولت اوباما برای حل و فصل برنامه هسته ای ایران، مذاکرات دیگری را مدنظر قرار داده است. اما در جریان انتخابات کارت های خود را ارائه نداد تا در مقابل ایران "نرم" نشان داده نشود.

در همان روزی که ناکارتس با دیپلمات ها در مورد برنامه هسته ای ایران گفتگو می کرد. شش قدرت جهانی نیز برای نخستین بار از هنگام انتخابات آمریکا گردهم آمدند تا موضع خود را در مذاکرات جدید با ایران مورد ارزیابی قرار دهند. بهر حال، براساس همه برآوردها، دستور کار جدیدی بر روی میز مذاکرات قرار دارد.

مدیران وزارت امور خارجه شش کشور موافقت کرده اند لغو بخشی از تحریم ها در مذاکرات ارائه شود تا به ایران نسبت به کنار گذاشتن غنی سازی 20 درصد خود کمک شود. اما در این زمینه هیچ چیز مشخصی وجود ندارد.

شش قدرت جهانی از طریق سخنگوی خود "کاثرین آشتون" اعلام کردند که آنها آمادگی دارند هر چه سریعتر مذاکرات در سطح مقامات ارشد را با "سعید جلیلی" از سر بگیرند. اما این دیدار اگر قرار است اتفاق بیافتد در ماه نوامبر چنانکه قبلاً برنامه ریزی شده بود، نخواهد بود و شاید در ماه دسامبر و یا حتی ژانویه برگزار شود.

در عین حال، انتخابات اسرائیل نزدیک است و اگر بازرسان اژانس بین المللی هسته ای در مورد سرعت غنی سازی ایران درست باشد. همانند همیشه سرعت کار سانتریفیوژ ها بیشتر از سرعت دیپلماسی خواهد بود.  

گاردین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید